W dniu 11. listopada 2021 roku z okazji rocznicy odzyskania niepodległości uruchomiony został specjalny pociąg na trasie Chabówka – Nowy Sącz – Chabówka. Linia ta jest częścią dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.

Skład pod nazwą „Pociąg wolności”, złożony z parowozu Ty42-107 oraz czterech zabytkowych wagonów z lat 20. i 30. XX wieku, wyjechał z Chabówki o godzinie 6 rano. Dla podróżnych przygotowano szereg atrakcji takich jak: zwiedzanie Izby Tradycji w Nowym Sączu, pokaz grupy rekonstrukcji historycznych w Limanowej, piknik w Skrzydlnej, prelekcję historyczną w wagonach, ciepły poczęstunek oraz uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego na stacji Męcina.

Pociąg ten był jednocześnie prawdopodobnie ostatnim, który pokonał całą linię kolejową nr 104 przed jej zamknięciem. „Transwersalna” ma bowiem po modernizacji stać się częścią trasy Podłęże-Piekiełko, która zapewni o wiele szybszy dojazd z Krakowa do Nowego Sącza. W związku z tym skład śledzony przez całe rzesze pasjonatów kolei, którzy fotografowali go i filmowali w każdym możliwym miejscu. Sprzyjała temu również pogoda, wyjątkowo dobra jak na niemal połowę listopada. „Pociąg wolności” jest uruchamiany co roku i po raz pierwszy od kilku lat przez cały dzień było słonecznie. Wszystkie bilety zostały zaś wyprzedane na długo przed terminem przejazdu.

Please follow and like us:
fb-share-icon