Podróże, fotografia, kolej

Turkol „Kaszuby ’20”

W tym roku po raz piąty z rzędu na pomorskie tory zawitał skład retro, w ramach oferty „Kaszuby ’20”. Organizatorem przejazdów pociągami specjalnymi była firma Turkol z Poznania, która zajmuje się taką działalnością od blisko dziesięciu lat. Tegoroczna edycja pierwotnie miała mieć miejsce w kwietniu, jednakże ze względu na epidemię koronawirusa została ona przełożona na drugą połowę czerwca.

Odmiennie niż w poprzednich latach, tym razem na Pomorze nie zawitał żaden parowóz. Wagony pasażerskie 1 i 2 klasy z lat 70. i 80. XX wieku oraz wagony 3 klasy z lat 20. i 30. XX wieku były ciągnięte przez lokomotywę spalinową SM42. Trasa również różniła się względem tej z 2019 roku. Zrezygnowano z kursów przez Bory Tucholskie, nie licząc powrotnego składu do Bydgoszczy, nie było też jazdy do Łeby. Zamiast tego w ofercie pojawił się pociąg do Gdyni Oksywia (gdzie ostatecznie pociąg nie dotarł z powodów formalnych), do Gdańska Olszynki oraz do Lipusza.

Tegoroczna oferta Kaszuby ’20 prezentowała się bardzo atrakcyjnie nie tylko dla osób chcących się przejechać pociągiem retro, ale także dla pasjonatów kolei zajmujących się fotografią kolejową. Zmieniony termin wydarzenia przypadał na najdłuższe dni na przełomie wiosny i lata.Podobnie jak rok wcześniej, wszystkie przejazdy na terenie Pomorza miały miejsce w weekend, co było dużym udogodnieniem zarówno dla osób chcących skorzystać z możliwości przejazdu, jak i dla fotografujących.

Pociąg złożony był z 7 wagonów, a pierwszego i ostatniego dnia skład dodatkowo wspomagała druga SM42, co eliminowało konieczność oblotu wagonów w Rumi, Gdyni Oksywiu, Pruszczu Gdańskim oraz w Lipuszu i Kościerzynie.

Please follow and like us:
fb-share-icon

3 Comments

  1. Monika

    Brawo Adaś! Super strona i bardzo ładne zdjęcia 🙂

  2. Magi?

    Po raz kolejny udowadniasz jak piękne mogą być pociągi. Super fotki.

  3. Kytutr

    No ja żałuję teraz, że nie wiedziałem o imprezie i że mnie nie było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

© 2024 Kolej na foto

Theme by Anders NorenUp ↑