Wiosną 2015 roku byłem oddelegowany na budowę podstacji trakcyjnej Ząbrowo. W związku z tym przez część czasu mieszkałem wraz z kolegami na przedmieściach Iławy, we wsi Stradomno. Kwietniowe i majowe popołudnia, gdy akurat nie przygotowywałem się do egzaminu na uprawnienia budowlane, wykorzystywałem na spacery po okolicy.

Z racji bliskości linii kolejowej nr 9 (magistrala E65 Gdynia – Warszawa), w ich trakcie udało mi się znaleźć ciekawe miejsca do zdjęć. Oprócz kursujących już wówczas pociągów ED250 (Pendolino), w kadrach zatrzymywałem także poczciwe EN57 na pociągach osobowych, czasem trafił też się jakiś skład towarowy. Rodzynkiem był międzynarodowy ekspres „Sobieski” relacji Wiedeń – Gdynia, który prowadziła maszyna serii EU44, znana jako Husarz bądź Taurus.

Ponieważ jeszcze nie wszystkie Pendolino były wówczas w ruchu, niektóre pociągi ekspresowe kursowały wciąż jako składy wagonowe, z lokomotywami EP09. Nie miałem szansy trafić na nie w okolicy Stradomna, natomiast udało się to kilka razy w Ząbrowie. Czasem bowiem w ciągu dnia znajdywała się chwila, aby zrobić zdjęcie tuż obok placu budowy. Przyczółki dawnego wiaduktu, który kiedyś znajdował się tam nad torami, były punktami oferującymi całkiem dobry kadr.

Ciekawostką, jaka wtedy się trafiała w okolicy Stradomna, była mijanka składów ED250. Około godziny 18:30 spotykały się tam pociągi jadące w przeciwnych kierunkach i przy odrobinie szczęścia udawało się uchwycić je na jednym zdjęciu w ciekawy sposób.

Please follow and like us:
fb-share-icon