Podróże, fotografia, kolej

Cztery pory roku: Ambona w Bożympolu

Historia tego miejsca sięga wiosny 2011 roku, gdy podczas jazdy pociągiem ze Szczecina oglądałem widoki za oknem na odcinku Lębork – Wejherowo. Kawałeczek za stacją w Bożympolu Wielkim wypatrzyłem na skraju lasu ambonę myśliwską. Kilka miesięcy później wybrałem się w ten rejon aby sprawdzić jaki będzie z niej widok na linię kolejową i od tamtego czasu odwiedzałem ją w różnych odstępach czasu. Ambona wyglądała na całkiem nową, posiadała przesuwaną ławkę oraz otwory okienne zabezpieczone uchylanymi szybkami z pleksi. Widok z niej na fragment żelaznego szlaku był bardzo dobry, a jej usytuowanie względem toru pozwalało na fotografowanie pociągów przez cały dzień. Długość odsłoniętego fragmentu toru pozwalała wyeksponować około 10 wagonów pasażerskich.

Do tej ambony powracałem gdy pozwalał na to czas, w różnych miesiącach. Od połowy 2016 roku jedna para pociągów Pendolino rozpoczęła kursowanie na tym odcinku linii kolejowej nr 202 i stało się to  dodatkową motywacją do wizyt w Bożympolu. Jedną z nich zapamiętam na długo. Okolice ambony były zasnute jesiennymi mgłami, która sprawiały iż nawet bez pociągu krajobraz był po prostu przepiękny. Oczekując na Pendolino po prostu nie mogłem oderwać oczu od mgieł.

Po kilku latach wizyt w tym miejscu do kompletu brakowało mi wciąż zdjęcia z ambony w wersji zimowej, najlepiej właśnie z porannym pociągiem Pendolino z Kołobrzegu. Niestety jego dosyć wczesna pora kursowania oraz dosyć lekkie zimy na Pomorzu sprawiały, iż na właściwy kadr musiałem czekać aż do tego roku. Jak się okazało kilka miesięcy wcześniej, w międzyczasie okolice stały się placem budowy tzw. Trasy Kaszubskiej czyli drogi ekspresowej S6, która docelowo połączy trójmiejską obwodnicę z Lęborkiem. Łąka, która na zdjęciach znajdowała się na pierwszym planie, zamieniła się w jałową ziemię. A sama ambona niebawem przestała istnieć. Budka została zlikwidowana i pozostały jedynie podpory oraz resztka drabiny.  Miało to oczywiście związek z prowadzoną inwestycją. Na szczęście tuż obok zostały usypane zwały ziemi, z których widok był równie dobry. To właśnie z nich powstało zimowe ujęcie z „dziobakiem” w porannym świetle i pośród śniegu. Pozostało mi jedynie zrobienie brakującego jak się okazało ujęcia wiosennego. To stało się wczoraj i tym samym po blisko dziesięciu latach od rozpoczęcia zakończył się projekt „Cztery pory roku: Ambona Bożepole”. Które zdjęcie z tego miejsca waszym zdaniem jest najlepsze? Dajcie znać w komentarzu poniżej!

Wiosna

Lato

Jesień

Zima

Please follow and like us:
fb-share-icon

4 Comments

  1. Hamman

    Jesienne z dziobakiem jest super.

  2. Wszystkie

    Wszystkie superackie, zimowe przekozackie
    <3 😉

  3. Paul

    Jesienne i zimowe z Dziobakiem – palce lizać!

  4. Bodek

    Faktycznie świetne miejsce wypatrzyłeś, bo widok z niego jest naprawdę piękny.
    Mi najbardziej do gustu przypadło jesienne zdjęcia Pendolino oraz Rybaka.
    Gratuluję uporu i dobrego oka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

© 2024 Kolej na foto

Theme by Anders NorenUp ↑